Transport maszyn budowlanych przez profesjonalistów – przepisy i metody działania


Przewóz wielkogabarytowych maszyn budowlanych to wymagające zadanie, którego nie może podjąć się każdy. Nie chodzi tu wyłącznie o doświadczenie kierowcy, ale również uprawnienia oraz pojazd z odpowiednim certyfikatem i wyposażeniem, który zapewni bezpieczny i sprawny transport na miejsce przeznaczenia. Wszystkie te kryteria spełniają profesjonalne firmy transportowe dysponujące niezbędnym sprzętem, kompetencjami i formalnymi pozwoleniami na przewóz tego typu ładunków.

Przygotowanie do jazdy – jak działają firmy transportowe?

Transport maszyn z jednego punktu do drugiego stanowi duże przedsięwzięcie przede wszystkim z uwagi na dystans, jaki trzeba pokonać. O ile, gdy chodzi o stosunkowo niewielką odległość, koparki, spycharki czy ciągniki mogą być kierowane osobiście przez operatora, o tyle w przypadku dłuższych tras, należy skorzystać z usług firm transportowych. Co więcej, tylko tego typu przedsiębiorstwa są w stanie uzyskać niezbędną zgodę na transport ponadgabarytowy, a więc taki, w przypadku którego waga i wymiary ładunku wykraczają poza dopuszczalne w przepisach normy.

Planowanie trasy – bezpieczne i korzystne warunki na drodze

Specjaliści nie tylko zapewnią pojazdy i zadbają o formalności, ale również odpowiednio przygotują maszyny do drogi i zaplanują całą trasę. To ostatnie jest szczególnie ważne, bowiem ciężarówka pokaźnych rozmiarów przewożąca jeszcze większą maszynę budowlaną nie będzie w stanie dostać się wszędzie. Dojazd z punktu A do B musi być jak najprostszy i najbezpieczniejszy. Odpadają więc przejazdy przez nisko osadzone wiadukty, ciasne tunele czy ruchliwe miasta. Należy również unikać odcinków, na których obowiązuje zakaz poruszania się cięższych pojazdów przekraczających dopuszczalną wagę oraz tych objętych robotami drogowymi.

Doświadczeni kierowcy od lat poruszający się po polskich i zagranicznych drogach biorą pod uwagę każdy z tych czynników, aby z jednej strony transport maszyn budowlanych przebiegał sprawnie i bezpiecznie, a z drugiej trwał jak najkrócej. Czas to pieniądz, dlatego, powierzając ładunek specjalistom, można mieć pewność, że sprzęt dotrze na miejsce tak szybko, jak tylko jest to możliwe.

Odpowiedni sprzęt do transportu i przepisy

Poprawny montaż maszyny na lawecie czy naczepie to jedno. Przedtem należy jeszcze upewnić się, że obiekt spełnia kryteria wagowe względem pojazdu. Chodzi o to, by transportowana maszyna nie wywierała dużego nacisku na oś. Dlatego, kontaktując się z firmą, należy wiedzieć, jaka jest rzeczywista waga każdego z urządzeń. Dzięki temu specjaliści dobiorą sprzęt odpowiedni do wymagań zlecenia.

Transport maszyn – montaż i sposób przewożenia ładunku

Samo mocowanie maszyny opiera się na wykorzystaniu specjalistycznych łańcuchów i pasów transportowych, a także klinów kładzionych pod koła, które zabezpieczają ładunek przed przemieszczaniem się. Maszyny wciągane są na pakę za pomocą wciągarek lub HDS-ów, czyli hydraulicznych dźwigów samochodowych. Transport maszyn wielkogabarytowych wymaga niekiedy również zastosowania przyczep niskopodwoziowych stosowanych wtedy, gdy, jak już było wspomniane, ładunek znacznie przekracza dopuszczalną wagę czy rozmiar. Tego typu naczepy posiadają specjalną rampę, która dodatkowo ułatwia załadowanie maszyny.

Według przepisów, ładunek nie może wystawać poza naczepę dalej niż 2 metry, dlatego kierowcy mają obowiązek zmierzyć długość fragmentu obiektu przekraczającego granicę lawety i upewnić się, że jest ona dopuszczalna. Warto też wiedzieć, że niektóre maszyny będzie trzeba, przynajmniej częściowo, rozmontować, jeśli ich gabaryty będą stanowiły problem podczas jazdy. Może to dotyczyć na przykład łyżki koparki, jednak w przypadku chociażby żurawia wieżowego konieczny będzie całkowity demontaż. Każda z odłączonych części również wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, o co zadbają oczywiście wynajęci kierowcy.

Transport pokaźnych rozmiarów maszyn budowlanych wymaga profesjonalnego podejścia, umiejętności planowania i przewidywania oraz szczególnej ostrożności podczas montażu. Sprawdzeni fachowcy działający w branży od lat będą gwarancją skutecznie i szybko przeprowadzonej usługi, a specjalistyczny sprzęt zapewni bezpieczeństwo ładunku podczas odbywania trasy.