Co zrobić, gdy na drodze zdarzy się awaria?


Konstrukcja samochodu jest skomplikowana, a ponadto opiera się na wielu elementach, przez co nietrudno o jakąkolwiek awarię. O ile nie odjechało się daleko od domu, nie wydaje się to tak wielkim problemem, kłopot robi się wtedy, gdy znajduje się z dala od jakiegokolwiek warsztatu. Co więcej, znajomi czy rodzina nie zawsze mają możliwość, aby pomóc w takiej sytuacji, zatem często zostaje się zdanym tylko na siebie. Wymiana koła nie jest zbyt problematyczna, jednak jeśli doszło do poważniejszej usterki, naprawienie jej gdzieś na poboczu prawdopodobnie okaże się niemożliwe zwłaszcza, gdy nie ma się odpowiednich narzędzi. W takim wypadku najlepszym pomysłem będzie zadzwonienie po pomoc do specjalistów, którzy zajmują się holowaniem samochodów.

Istnieje wiele tego typu przedsiębiorstw, warto jednak wybrać te najbardziej zaufane. Bezpieczny transport pojazdu to ważne aspekty, lecz niestety nie wszyscy przewoźnicy należycie o nie dbają. Dlatego chcąc oszczędzić sobie dodatkowego stresu, związanego z ewentualnym uszkodzeniem auta przy holowaniu, warto wybrać sprawdzoną firmę zajmującą się usługami tego typu. Należy zwrócić uwagę na opinie na ich temat w internecie, sprzęt, jakim dysponują, dyspozycyjność, a także cennik – to jedne z najważniejszych cech, które mogą zaważyć na decyzji wyboru firmy.

Kiedy należy wezwać pomoc drogową?

Niestety nikt nie może przewidzieć wszystkich sytuacji, dlatego w niektórych przypadkach pomoc drogowa może okazać się niezbędna. W razie wystąpienia awarii, której nie da się naprawić na miejscu, należy wezwać specjalistów. Holowanie samochodów wymaga odpowiednich narzędzi, do których mają oni dostęp, dzięki czemu są w stanie zagwarantować kompleksową pomoc. Zatankowanie niewłaściwego paliwa to jedna z najczęstszych awarii podlegającej holowaniu, jednak istnieje ich znacznie więcej. Mogą to być także usterki związane z silnikiem lub układem sterowania tj. wtryski czy zapłony, awarie hamulców, układu kierowniczego, napędu, a także różnorodne uszkodzenia elektryczne.

Uszkodzenie opony również występuje jako częsty powód do holowania, ponieważ nie zawsze istnieje możliwość szybkiej wymiany jej lub po prostu dana osoba nie jest w stanie zrobić tego samodzielnie. Lawety obsługują nie tylko drogi główne, ale też małe i duże miasta. Służą tam głównie do pomocy w sytuacji, gdy doszło do wypadku czy kolizji i kiedy nie ma możliwości, aby samochody na własnych kołach opuściły zajmowane pasy ruchu z powodu uszkodzeń lub niedyspozycji kierowcy. Pomoc drogowa to nieoceniona usługa, bez której codzienne przemieszczanie się autem mogłoby być utrudnione z różnych względów, a przede wszystkim bardziej ryzykowne.

Pomoc nie tylko w razie wypadku

Pomoc drogowa nie opiera się tylko i wyłącznie na holowaniu auta. Specjaliści są w stanie zagwarantować również wsparcie w przypadku, gdy samochód nie potrzebuje transportu. Jedną z usług tego typu będzie dowożenie paliwa do klienta. Niektóre sytuacje mogą niemiło zaskoczyć, a brak paliwa w baku to coś, co skutecznie uniemożliwi dalsze podróżowanie. Jeśli w pobliżu nie ma żadnej stacji, taka usługa może okazać się bardzo przydatna. Istnieje również możliwość pomocy w uruchomieniu silnika w przypadku, gdy np. akumulator uległ rozładowaniu. To sytuacja, która może przydarzyć się każdemu – wystarczy zapomnieć wyłączyć reflektory czy odłączyć ładowarkę samochodową od zasilania.

Zatem pojazd nie musi ulec uszkodzeniu, aby taka pomoc była potrzebna. Dodatkowo w poszczególnych przypadkach, aby przetransportować auto zza granicy, niezbędny może być wynajem lawety. Warto wybrać firmę, która świadczy usługi 24h, co oznacza, że są do dyspozycji o każdej porze dnia i nocy. To szczególnie korzystna oferta dla handlarzy nieposiadających uprawnień do poruszania się takimi pojazdami – wtedy konieczny okaże się nie tylko wynajem sprzętu, ale i kierowcy. W przypadku usług całodobowych w podróż tego typu można wybrać się nawet w nocy – ruch na drogach zazwyczaj jest wtedy mniejszy, co skutkuje przyjemniejszym i szybszym przejazdem. Co więcej, istnieje możliwość transportu nie tylko samochodów osobowych, ale i maszyn rolniczych, budowlanych, dostawczych lub zabytkowych.